Category Archives: Fără categorie

Cupa Martisorului de Kristal – sah rapid

CS Micul Print Braila a participat cu 7 sportivi la concursul national de sah rapid desfasurat la Focsani.

Rezultatele obtinute de jucatorii nostri sunt foarte bune tinand cont ca Radu Victor – Mihai s-a clasat pe locul 3 la grupa under 13 ani ! Si ceilalti sportivi ai clubului au avut prestatii bune si speram in rezulate si mai bune la concursurile care urmeaza.

Vasile Felix , Luca Sebastian, Marchidan Nucu, Serban Alexandru – George, Braila Eric si Stoian David- Gabriel sunt copii care bat la portile performantei si fiecare participare reprezinta inca o treapta catre obiectivul propus.

Au fost 7 runde intr-un ritm de 10 minute+ 2 secunde /jucator,cu partide aprig disputate si emotiile, lacrimile, bucuria au fost prezente pe tot parcursul turneului. Felicitari organizatorilor , arbitrilor si parintilor care sustin aceste evenimente!

Chess-Results Server Chess-results.com – Cupa Martisorului de Kristal

 

Cupa Martisorului de Kristal – Focsani 3.03

CS Micul Print Braila va participa in ziua de 03.03 la Cupa Martisorului de Kristal ce se va desfasura la Focsani ,concurs organizat de CSM Focsani 2007

Lotul nostru va fi compus din sportivii : Vasile Felix, Braila Eric-Andrei, Brajenko Olga, Brajenko Nicolai, Serban Alexandru ,Stoian David,Luca Sebastian si Rusu Daniel.

Arbitrul concursului este dl. Strambu Mihai iar director este dna Isac Elena -Adelaida.

Ritm de joc 10 minute + 2 secunde /jucator, 7 runde

 

Campionatul National Individual al Romaniei pe anul 2024 – Amatori

Campionatul National Individual este structurat pe 3 categorii : Open,amatori si feminin

Din partea CS Micul Print Braila participa la Feminin : Colioglu Mariana, la amatori : Oncescu Vlad si Colioglu Marian.

La sectiunea amatori sunt inscrisi 88 jucatori, la feminin 35 jucatoare, la open 69 jucatori.

Open – Partide live – Chess.com

Chess-Results Server Chess-results.com – Campionatul National Individual al Romaniei pe anul 2024 – Open

CS Micul Print Braila in concurs la Ploiesti 18.02 2024

Ploiesti Shopping City a gazduit concursul de sah rapid ” Festival de sah in scoala si in mall” organizat de CSU Ploiesti si AJ Ploiesti – Turlea Constantin.

Concursul a fost foarte bine organizat ,cu o brigada de arbitri foarte competenta condusa de dl.Radu Chirila, in conditii excelente la Ploiesti Shopping City.

La acest concurs au participat si 8 jucatori de la clubul nostru :

Serban Adnada, Serban Alex, Serban David, Marchidan Nicolaie, Stoian David, Vasile Felix, Luca Sebastian si Radu Victor.

Au fost disputate 6 runde la ritm de joc 10 min+ 5 sec/jucator .

Concursul a fost structurat pe 4 sectiuni de clase :


Turneul A – legitimati (g
Turneul B – legitimati (gradinita-primar)
Turneul C – nelegitimati (gimnaziu-liceu)Turneul D – nelegitimati (gradinita-primar)

Clasament final Turneul A 34 jucatori

Loc 1 – Serban Cristian – Stefan – CSU Ploiesti

Loc 2 – Constantinoiu Alexandru -Ioan CSM Ploiesti

Loc 3 – Radu Victor -Mihai CS Micul Print Braila

Locuri pe podium din partea clubului au obtinut si fratii Serban Adnana si David, ambii locul 3 la turneul D , Gradinita.

Ceilalti jucatori ai clubului merita felicitati pentru rezultate si chiar daca nu au reusit locuri pe podium ,cu siguranta ei sunt pe directia cea buna catre performanta.

 

Program competitional 2024

CS Micul Print Braila a inceput anul competitional 2024 prin participarea la Campionatul National de sah scolar ” Elisabeta Polihroniade” ce a avut loc in frumoasa statiune de pe Valea Oltului ,Calimanesti 2-7 ianuarie. Lotul care a facut deplasarea la acest eveniment national a fost compus din : Luca Sebastian Gabriel grupa 9 ani , Radu Victor grupa 13 ani, Pirlitu Cosmin si Colioglu Marian grupa 17 ani.Chess-Results Server Chess-results.com – Concursul National Scolar de Sah ELISABETA POLIHRONIADE

A fost un campionat dificil pentru jucatorii nostri de la U17 ,categorie de varsta la care pregatirea teoretica in toate cele 3 etape ale partidei este esentiala. Un rezultat bun a obtinut Radu Victor la U 13 dar un angajament si un target pe viitor il poate apropia de locurile fruntase la urmatoarele concursuri. Luca Sebastian – Gabriel la U9 a dat dovada de prea multa ” generozitate” in timpul partidelor si cateva puncte facute cadou adversarilor l-au scos din ritm. Asteptam o revenire la valoarea lui cat m-ai curand.

In luna februarie pe plan local se va desfasura concursul de sah rapid ” Trofeul Micul Print ” editia de iarna 11.02 locatia – Muzeul de Istorie ” Carol I” – Trofeul “ Micul Print “ editia de iarna 2024 – sah rapid – Federația Română de Șah (frsah.ro)

Chess-Results Server Chess-results.com – Cupa Micul Print

De asemenea CS Micul Print Braila isi propune sa organizeze si in acest an traditionalele concursuri de sah rapid si clasic : Trofeul ” Mutare cu mutare” in colaborare cu Braila Mall, Trofeul Maritimo, Trofeul Dunav, Trofeul de sah clasic ” Universul Campionilor” ,adevarate rampe de lansare catre sahul de performanta. Multumim partenerilor nostri -sponsori, autoritatilor publice locale, arbitrilor,gazdelor – Muzeul de Istorie si Teatrul Maria Filotti, care au facut posibila desfasurarea acestor turnee in 2023 si transmitem un gand bun de prietenie, socializare si spirit de fairplay !

 

CS Micul Print Braila va participa la Concursul National scolar de sah clasic – Elisabeta Polihroniade 2-7 ianuarie

CS Micul Print Braila va face deplasarea la Campionatul National de sah Elisabeta Polihroniade ce se va desfasura in perioada 2-7 ianuarie in statiunea Caciulata – Valcea cu urmatorii sportivi :

Grupa Under 9 ani

1.Luca Sebastian -Gabriel

Under 13 ani

  1. Marchidan Eduard Nicolae
  2. Radu Victor -Mihai

Under 17 ani

  1. Vasile Felix-Andrei
  2. Colioglu Matei- Marian
  3. Pirlitu Mihai -Cosmin

Mult succes echipei care va reprezenta Micul Print la aceasta editie de sah clasic !

Chess-Results Server Chess-results.com – Concursul National Scolar de Sah ELISABETA POLIHRONIADE 

Cupa „Prieteniei” 05.05 2023 – editia I-a

Organizatori : Facultatea de Inginerie si Agronomie Braila, Universitatea Dunarea de Jos Braila ,CS Micul Print Braila si Asociatia DunArt Braila

Clasamentele finale:

Loc 1 – Oncescu Vlad – Norin CS Micul Print Braila

Loc 2 – Ene Sergiu – Gabriel CS Micul Print Braila

Loc 3 – Danielescu Matei – Cristian CS Fairplay Braila

Clasele I- IV

Loc 1 – Aldea Rares – Madalin CS Micul Print Braila

Loc 2 – Radu Victor – Mihai CS Micul Print Braila

Loc 3 – Manole Adrian -Marian CS Orizont 64

Clasele V -VIII

Loc 1 – Lupu Alexandru – Braila

Loc 2 – Vernescu Mihai – CS Micul Print Braila

Loc 3 – Dache Alexandru – Braila

Chess-Results Server Chess-results.com – Cupa Prieteniei editia I – FIAB

Final Ranking crosstable after 6 Rounds

Rk. NameRtgFED1.Rd2.Rd3.Rd4.Rd5.Rd6.RdPts. TB1  TB2  TB3 
1IIOncescu Vlad-Norin1482ROU20b114w115b14w16b15w160620,5
2IVEne Sergiu-Gabriel1065ROU24b113w14b023w17b16w150519
3IVDanielescu Matei-Cristian1033ROU27w19b111w½5b013b14w14,50419,5
4IVAldea Rares-Madalin1019ROU26w110b12w11b011w13b040424,5
5IIRadu Victor Mihai1127ROU17w18b16w03w114b11b040424,5
6IIBrebenel Ioana-Miruna1019ROU29b122w15b17w11w02b040421,5
7 Lupu Alexandru-Mihai0ROU16b120w18b16b02w013w140421,5
8FCManole Adrian-Marian1001ROU21b15w07w028b118w111b140418
9FCRuse Stelica Neculai1001ROU15b13w022b113w023b116w140417,5
10FCVernescu Mihai1001ROU25b14w012b021w122b114w140416
11FCTurea Dimitrie1011ROU19b112w13b½16w14b08w03,51321
12 Vasile Felix-Andrei0ROU-111b010w114w024b120w½3,50217,5
13FCSerban George-Alexandru1001ROU18w12b025w19b13w07b030322
14FCRuse Dumitru-Marian1001ROU28w11b018w112b15w010b030321
15 Rusu Marian-Daniel0ROU9w026b11w017b116b024w130319,5
16FCLuca Sebastian-Gabriel1001ROU7w028b117w111b015w19b030318,5
17 Chirila Mario0ROU5b019w116b015w021b125w130316,5
18 Serban David0ROU13b024w114b019w18b023w130316,5
19 Ioan Stefan-David0ROU11w017b0-118b029w122b130213,5
20 Barbu Dumitru0ROU1w07b023w026b128w112b½2,50217,5
21 Munteanu Alin-Georgian0ROU8w027b½26w110b017w029b12,50214
22 Serdaru Maria-Cristina0ROU23b16b09w027b110w019w020217,5
23 Sloata Ionut-Mihai0ROU22w029w120b12b09w018b020217
24 Dache Alexandru0ROU2w018b027w125b112w015b020216,5
25 Serdaru Alexandru-Cristian0ROU10w0-113b024w027b117b020115
26 Hartopanu Serafin0ROU4b015w021b020w0-128b120113,5
27 Gadiuta Alexandra-Gabriela0ROU3b021w½24b022w025w0-11,50013
28 Nicolaie Ciprian0ROU14b016w029b18w020b026w011114,5
29 Gurgu Liliana0ROU6w023b028w0-119b021w010013
Aldea Rares

Trofeul ” Mutare cu mutare” Braila-Mall 06.05

In organizarea Braila Mall si CS Micul Print s-a desfasurat concursul traditional de sah rapid ” Mutare cu mutare” editia de primavara 2023. Au participat 39 de jucatori de la cluburi din Galati, Tulcea, Ploiesti si Braila precum si din Ucraina.

Clasamentul general

Loc 1- Chisacov Marin – Acs Smart Galati

loc 2 – Simulescu Andrei – CSM Galati

Loc 3 – Barbu Dumitru – CS Micul Print Braila

 

grupa U12

Loc 1- Cernencu George – Ciprian – CSM Galati

Loc 2- Radu Victor Mihai – CS Micul Print Braila

Loc 3 – Marchidan Eduard – Nicolae – CS Micul Print Braila

Grupa U 10

Loc 1 – Nicolae Darius – Andrei -Ionut – CSM Ploiesti

Loc 2 – Aldea Rares – Madalin – CS Micul Print Braila

Loc 3 – Ruse Dumitru – Marian – CS Micul Print Braila

Grupa U 8

Loc 1 – Pasat Rares – CSM Galati

Loc 2- Enache David – Matei – CSM Galati

Loc 3 – Chirila Mario – CS Micul Print Braila

Grupa U6

Loc 1 – Jugaru Victor – CSM Galati

Loc 2 – Nicolaie Ciprian – CS Micul Print Braila

Loc 3 – Serban David – CS Micul Print Braila

Grupa fete

Loc 1 – Enache Evelina – CSM Galati

Loc 2 – Brajenko Olga – Ucraina

Loc 3 – Gadiuta Alexandra – CS Micul Print Braila

Brigada de arbitri a fost compusa din Jugaru Lucian, Dobrescu Cosmin si Florea Adrian.

Au fost acordate premii in cupe,medalii,diplome si voucher MC!

Felicitari tuturor participantilor si va invitam la editiile urmatoare, de vara si iarna!

 

 

Trofeul „Prima mutare” – sah rapid

  CS Micul Print Braila in colaborare cu Muzeul de Istorie ” Carol I” a organizat concursul de sah rapid „Prima mutare” la care au participat jucatori din Braila,Galati si Ucraina.

Chess-Results Server Chess-results.com – Trofeul Prima Mutare

Concursul a fost castigat de Boroshnev Dmytro – Ucraina cu 7 pct.

Clasamentele pe grupe de varsta :

U6 – LOC 1 – Burov Pavlo

loc 2 – Serban David – CS Micul Print

 

U7 -loc 1 – Luca Sebastian -Gabriel – CS Micul Print Braila

loc 2 – Serdaru Alexandru – Cristian – CS Micul Print Braila

 

U8 – loc 1 – Berbecel Eric – CSM Galati

loc 2 – Brajenko Nicolai

loc 3 – Chirila Mario – CS Micul Print

U9 – loc 1 – Enache Leonard – CS Micul Print Braila

loc 2 – Demirov Mykailov

loc 3 – Sadkovska Mariia

U10 – loc 1 – Marinescu Maksim – Ucraina

loc 2 – Seiryk Konstiantin

loc 3 – Ruse Dumitru – CS Micul Print Braila

Au fost acordate cupe,medalii si diplome la locurile 1,2,3 precum si diplome de participare la ceilalti jucatori.

La sediul clubului Micul Print au fost prezentate si cateva lectii de sah ( probleme tematice,studii) precum si simultan oferit de dna. Olga Apostolakii – antrenor al grupului de copii din Ucraina.

Sponsorii concursului : SC Nugatisimo si Pizza Radu au fost alaturi de toti participantii (copii,parinti,organizatori)

Arbitrii concursului au fost : Dobrescu Cosmin si Florea Adrian

Gazde primitoare si prietenii sahului : Dna. Camelia Hristian –

  • Şef Serviciul Relaţii Publice
  • Atestat Muzeograf (specializarea: Pedagogie muzeală, Relaţii publice). Studii postuniversitare: „Muzeologie”, Centrul de Formare, Educaţie Permanentă şi Management în Domeniul Culturii, Ministerul Culturii şi Cultelor, Bucureşti (2 ani) (2002)

si Dl. Costin Croitoru – Director al Muzeului de Istorie ” Carol I”