Category Archives: Micul Print BR

Cupa Palatului Copiilor – sah rapid

La startul competitiei de sah rapid ” Cupa Palatului Copiilor „au luat startul 69 de jucatori de la cluburi din Ucraina, Rep. Moldova , Bucuresti, Ploiesti, Sinaia, Buzau, Galati, Tulcea, Braila, Focsani.

Brigada de arbitri a fost formata din : Jugaru Lucian, Colioglu Matei Mariana si Dobrescu Cosmin.

Turneul A – OPEN a fost castigat de Chess-Results Server Chess-results.com – Cupa Palatului Copiilor Braila Turneul A 15 iunie

loc 1 Done Stefan Daniel – Scm Gloria Buzau urmat de

loc 2 Luncasu Raul – Ionut Acs Phoenix Buzau

loc 3 Tatarciuc Iuri – Rep.Moldova

loc 4 Truta Florinel – Acs Phoenix Buzau

loc 5 Dubic Roman Acs Phoenix Buzau

loc 6 Cervis Jean Mihai CS Micul Print Braila

loc 7 Oncescu Vlad Norin CS Micul Print Braila

Concursul a fost organizat de Palatul Copiilor Braila , Director dl. Ghita Nedelcu , CS Micul Print Braila si Braila Mall.

Au fost acordate premii in bani, cupe,medalii,diplome si alte obiecte.

In cadrul concursului Open au fost premiate si grupele de varsta 18 ani

  1. Lupu Mircea – Ovidiu CSM Galati
  2. Ancuta Eduard – Gabriel CS Carpati Sinaia
  3. Radu Victor – Mihai CS Micul Print Braila

Under 16

  1. Pana Darius – Cristian CS Dinamo Bucuresti
  2. Pantazi Andrei – Laurentiu – CS Sah Club Galati
  3. Buzhatskiy Serhii – Rep. Moldova

Under 14

  1. Oprea Paul Angel Andrei CS Micul Print Braila
  2. Gheorghita Stefan Acs Smart Galati
  3. Stoian David – Gabriel CS Micul Print Braila

Under 12

  1. Pasat Rares – CSM Galati
  2. Berbecel Eric – CSM Galati
  3. Rusu Marian – Daniel CS Micul Print Braila

Under 10

1.Rotaru Luca – Gabriel SCM Gloria Buzau

2. Ene Sergiu – Gabriel CS Micul Print Braila

Under 8

  1. Jugaru Victor CSM Galati
  2. Luca Sebastian – Gabriel CS Micul Print Braila
  3. Craciun Rares – Christian SCM Gloria Buzau

Fete

  1. Radulescu Larisa – Stefania CS Micul Print Braila
  2. Negru Nectaria Sah Club Galati

Turneul B – Clasament final – baieti Chess-Results Server Chess-results.com – Cupa Palatului Copiilor Braila Turneul B 15 iunie

1.Brazhenko Mykola – CS Micul Print Braila

2. Baranciuc Constantin – Rep. Moldova

3. Chirila Mario – CS Micul Print Braila

4.Lescaru Simon – Galati

5. Dumitru Vladimir – Galati

Turneul B – Clasament final – fete

1.Pantazi Antonia – Nicoleta – Sah Club Galati

2. Buzhatska Victoria – Ucraina

3.Nastasache Adriana – Mihaela – CS Genius Galati

4. Pantazescu Maya – Maria CS Orizont 64 Braila

5.Brazhenko Olha CS Micul Print Braila

6.Almajan Antonia – CSM Galati

Au fost premiati separat si elevii Palatului Copiilor Braila

  1. Vidovici Denis
  2. Serban David
  3. Strimbei Alexandru – Efrem
  4. Musat Maria
  5. Militaru Rares
  6. Orzaru Iustin
  7. Meleaca Dragos
  8. Brezuica Emma

Under 8

1.Corchi David -Albert CSM Galati

Premii speciale

Radu Matei – Ionut

Damoc Anna

Buca Andreea

Radulescu Mara – Teodora

Multumim tuturor participantilor , partenerilor care au contribuit la realizarea concursului si va asteptam cu mare drag la traditionalul concurs de sah rapid ” Trofeul DUNAV ” 13 IULIE – Muzeul de Istorie ” Carol I” . TROFEUL DUNAV SAH RAPID – Federația Română de Șah (frsah.ro)

Trofeul ” Even Chess” sah rapid editia I -a

CS Micul Print Braila in parteneriat cu Braila Mall si Directia Judeteana pentru Sport Braila a organizat concursul de sah ” Even Chess” sah rapid editia I-a la care au participat 67 de jucatori din Ucraina, Rep. Moldova si cluburi din tara.

Sponsorii concursului au fost Mc Donalds Romania si AQUA Romania. Concursul face parte din circuitul national ” Sah in scoala” si este deschis tuturor categoriilor de varsta.

Brigada de arbitri a fost compusa din Florea Adrian, Dobrescu Cosmin si Colioglu Matei -Mariana , care isi face debutul ca arbitru intr o competitie oficiala a FRSah.

Concursul a fost structurat pe 2 sectiuni , cea principala rezervata jucatorilor legitimati la cluburi si sectiunea rezervata jucatorilor incepatori , nelegitimati sau legitimati dar cu elo < 1050

La reusita evenimentului gazduit de Braila Mall in conditii ireprosabile ca de fiecare data , si-a adus aportul si clubul partener din Braila , CS Orizont 64 – Vice Presedinte Balcan Ionel. Nu mai departe de acest concurs va invitam la editia a II-a Cupa ” Regina combativa” pe 25 mai la Muzeul de Istorie Braila, sah blitz. Inscrieri la Preda Iulian 0742042111.

Au fost acordate cupe,medalii,diplome, vouchere pentru toti participantii .

Clasament general Turneul B

  1. Matei Octavian – CS Petrolul Ploiesti
  2. Dumitru Vladimir
  3. Iovchev Olekseii – Ucraina
  4. Grigore Eduard – Petru CSM Galati antrenor Jugaru Lucian
  5. Corchi David – Albert – CSM Galati – antrenor Smarandoiu Adrian

Fete

  1. Pantazi Antonia – Nicoleta CS Sah Club Galati
  2. Angheluta Alexandra
  3. Pantazescu Maya – Maria
  4. Munteanu Anastasia – Rep. Moldova
  5. Damoc Anna – CS Micul Print Braila

 

Turneul principal omologat FIDE

Loc 1 Calin Rares – Ionut CS Dinamo Bucuresti

Loc 2 Oprea Paul Angel Andrei CS Micul Print Braila

Loc 3 Cervis Mihai – CS Micul Print Braila

Loc 4 Pantazi Andrei – Laurentiu Sah Club Galati

Loc 5 Munteanu Stanislav – Rep. Moldova

Loc 6 Vorniceanu Alina – CS Sah Club Galati

Loc 7 Radu Victor Mihai – CS Micul Print Braila

grupa 8 ani

1.Talaba David – Christian

2. Sava Daniel

3. Vank Tudor

grupa 10 ani

  1. Pasat Rares
  2. Berbecel Eric
  3. Ene Sergiu – Gabriel

Grupa 12 ani

1 Simulescu Andrei

2 Aldea Rares

Grupa 14 ani

1. Malureanu Andrei

Grupa 18 ani

Loc 1 – Felix Vasile

Fete

Loc 1 . Brazhenko Olha

Pacea Eva

Campionatul National First Tech Challenge Romania

Pacea Eva – model pentru tinerii de azi! Membra activa a clubului nostru precum si a echipei de robotica Helix Braila a participat la concursul de specialitate la Iasi. In urma rezultatului obtinut Eva Pacea a obtinut calificarea la individual in SUA!

Brăila Tech Sprint și-a desemnat câștigătorii – MonitorulBR

”Roboții” campioni | Obiectiv Vocea Brailei (obiectivbr.ro)

CAMPIONATUL NATIONAL – FIRST Tech Challenge Romania – DAY 3 (youtube.com)

Grand Prix – Educatie prin sah editia I

23.03 2024 a avut loc prima etapa dedicata copiilor ,concurs de sah rapid la care au participat 146 de elevi din toata tara.

Gazda concursului a fost Palatul Parlamentului unde si-au dat intalnire cei mai buni sahisti ai momentului si cu mare mandrie reprezentantul nostru – Luca Sebastian 8 ani , a obtinut locul 3 la grupa de varsta.

Un rezultat foarte bun care vine pe fondul unei bune pregatiri la club alaturi de ceilalti colegi si prieteni totodata.

Concursul principal ” Grand Prix” Bucuresti 23-24.03 Campionatul International de sah rapid al Romaniei a adunat la start peste 400 de jucatori . Se vor juca 10 runde si rezultatele pot fi urmarite la link : Chess-Results Server Chess-results.com – Grand Prix Bucuresti – Campionatul International de sah rapid al Romaniei 2024

Din partea clubului participa Oprea Paul Angel Andrei. Facebook

 

Memorial ” Paul Segheato ” editia aVIII-a

CS Micul Print Braila a avut 2 reprezentanti la concursul de sah rapid ” Memorial Paul Segheato” – Cioroianu Ivo si Aichimioaie Alexandru.

Concursul s-a desfasurat la Hotel Caro din Bucuresti si a fost arbitrat de Coman Florin si Radu Sofran.

Au participat 52 de jucatori , 7 runde si primele locuri au fost ocupate de

1.Cnejev Vladimir – Alexandru Maestru FIDE- ACS Oxigen Bucuresti

2.Vasilescu Lucian -Mihail Maestru International CS Otopeni

3.Tanasie Cosmin cat.I – ACS Oxigen

Felicitari dlui Mitaru Dan pentru sustinere, antrenament si profesionalism! Din echipa au facut parte : Cioroianu Ivo , Aichimioaie Alexandru si Sirghi Timotei !

Chess-Results Server Chess-results.com – Memorialul Paul Segheato, ed. VIII

Cioroianu Ivo

Trofeul Valcea – 15-17 martie

CS Micul Print Braila va fi prezent in perioada 15-17 martie la concursul de sah clasic ” Trofeul Valcea” ,concurs organizat de Asociatia Club Sportiv Rm Valcea.

Arbitrii concursului sunt : Varlan Hervig -Ioan si Dragu Ioan.

Din partea clubului nostru vor participa Aichimioaie Alexandru si Cioroianu Ivo Chess-Results Server Chess-results.com – TROFEUL VALCEA 2024 (ELO < 2000)

Le uram mult succes si speram intr-un rezultat cat mai bun. La linia de start regasim jucatori foarte puternici precum :


Dutu, Florian
1208055 ROU 1987 Cs Chimia Ramnicu Valcea
2 FM Mitaru, Dan 1202456 ROU 1950 Acs Master Mind Bucuresti
3 I Stegaroiu, Marcel-Florian 1228013 ROU 1909 Cs Universitatea Craiova
4   Barbucenescu, Alexandru-Marian 1219952 ROU 1902  
5   Arandjelovic, Aleksandar Z 918830 SRB 1887  
6 I Chirimbu, Alexandru-Claudiu 1225847 ROU 1875 Cs Dacia Craiova
7 I Rusu, Adrian 42213320 ROU 1848 Cs Universitar De Sah Bucurest
8 I Cirjan, Daniel 1212265 ROU 1836 Cs Chimia Ramnicu Valcea
9   Tatarciuc, Iuri 13912615 MDA 1783  
10 I Statescu-Enescu, Vlad 1215949 ROU 1767 Acs Noul Regat Crisade Pitesti
11   Sirghi, Timotei 1235303 ROU 1767  
12 I Coman, Liviu 1218620 ROU 1739 Cs Carpati Sinaia

Cupa Martisorului de Kristal – sah rapid

CS Micul Print Braila a participat cu 7 sportivi la concursul national de sah rapid desfasurat la Focsani.

Rezultatele obtinute de jucatorii nostri sunt foarte bune tinand cont ca Radu Victor – Mihai s-a clasat pe locul 3 la grupa under 13 ani ! Si ceilalti sportivi ai clubului au avut prestatii bune si speram in rezulate si mai bune la concursurile care urmeaza.

Vasile Felix , Luca Sebastian, Marchidan Nucu, Serban Alexandru – George, Braila Eric si Stoian David- Gabriel sunt copii care bat la portile performantei si fiecare participare reprezinta inca o treapta catre obiectivul propus.

Au fost 7 runde intr-un ritm de 10 minute+ 2 secunde /jucator,cu partide aprig disputate si emotiile, lacrimile, bucuria au fost prezente pe tot parcursul turneului. Felicitari organizatorilor , arbitrilor si parintilor care sustin aceste evenimente!

Chess-Results Server Chess-results.com – Cupa Martisorului de Kristal

 

Cupa Martisorului de Kristal – Focsani 3.03

CS Micul Print Braila va participa in ziua de 03.03 la Cupa Martisorului de Kristal ce se va desfasura la Focsani ,concurs organizat de CSM Focsani 2007

Lotul nostru va fi compus din sportivii : Vasile Felix, Braila Eric-Andrei, Brajenko Olga, Brajenko Nicolai, Serban Alexandru ,Stoian David,Luca Sebastian si Rusu Daniel.

Arbitrul concursului este dl. Strambu Mihai iar director este dna Isac Elena -Adelaida.

Ritm de joc 10 minute + 2 secunde /jucator, 7 runde

 

Campionatul National Individual al Romaniei pe anul 2024 – Amatori

Campionatul National Individual este structurat pe 3 categorii : Open,amatori si feminin

Din partea CS Micul Print Braila participa la Feminin : Colioglu Mariana, la amatori : Oncescu Vlad si Colioglu Marian.

La sectiunea amatori sunt inscrisi 88 jucatori, la feminin 35 jucatoare, la open 69 jucatori.

Open – Partide live – Chess.com

Chess-Results Server Chess-results.com – Campionatul National Individual al Romaniei pe anul 2024 – Open