Category Archives: Sah Rapid

Cupa Palatului Copiilor – sah rapid

La startul competitiei de sah rapid ” Cupa Palatului Copiilor „au luat startul 69 de jucatori de la cluburi din Ucraina, Rep. Moldova , Bucuresti, Ploiesti, Sinaia, Buzau, Galati, Tulcea, Braila, Focsani.

Brigada de arbitri a fost formata din : Jugaru Lucian, Colioglu Matei Mariana si Dobrescu Cosmin.

Turneul A – OPEN a fost castigat de Chess-Results Server Chess-results.com – Cupa Palatului Copiilor Braila Turneul A 15 iunie

loc 1 Done Stefan Daniel – Scm Gloria Buzau urmat de

loc 2 Luncasu Raul – Ionut Acs Phoenix Buzau

loc 3 Tatarciuc Iuri – Rep.Moldova

loc 4 Truta Florinel – Acs Phoenix Buzau

loc 5 Dubic Roman Acs Phoenix Buzau

loc 6 Cervis Jean Mihai CS Micul Print Braila

loc 7 Oncescu Vlad Norin CS Micul Print Braila

Concursul a fost organizat de Palatul Copiilor Braila , Director dl. Ghita Nedelcu , CS Micul Print Braila si Braila Mall.

Au fost acordate premii in bani, cupe,medalii,diplome si alte obiecte.

In cadrul concursului Open au fost premiate si grupele de varsta 18 ani

  1. Lupu Mircea – Ovidiu CSM Galati
  2. Ancuta Eduard – Gabriel CS Carpati Sinaia
  3. Radu Victor – Mihai CS Micul Print Braila

Under 16

  1. Pana Darius – Cristian CS Dinamo Bucuresti
  2. Pantazi Andrei – Laurentiu – CS Sah Club Galati
  3. Buzhatskiy Serhii – Rep. Moldova

Under 14

  1. Oprea Paul Angel Andrei CS Micul Print Braila
  2. Gheorghita Stefan Acs Smart Galati
  3. Stoian David – Gabriel CS Micul Print Braila

Under 12

  1. Pasat Rares – CSM Galati
  2. Berbecel Eric – CSM Galati
  3. Rusu Marian – Daniel CS Micul Print Braila

Under 10

1.Rotaru Luca – Gabriel SCM Gloria Buzau

2. Ene Sergiu – Gabriel CS Micul Print Braila

Under 8

  1. Jugaru Victor CSM Galati
  2. Luca Sebastian – Gabriel CS Micul Print Braila
  3. Craciun Rares – Christian SCM Gloria Buzau

Fete

  1. Radulescu Larisa – Stefania CS Micul Print Braila
  2. Negru Nectaria Sah Club Galati

Turneul B – Clasament final – baieti Chess-Results Server Chess-results.com – Cupa Palatului Copiilor Braila Turneul B 15 iunie

1.Brazhenko Mykola – CS Micul Print Braila

2. Baranciuc Constantin – Rep. Moldova

3. Chirila Mario – CS Micul Print Braila

4.Lescaru Simon – Galati

5. Dumitru Vladimir – Galati

Turneul B – Clasament final – fete

1.Pantazi Antonia – Nicoleta – Sah Club Galati

2. Buzhatska Victoria – Ucraina

3.Nastasache Adriana – Mihaela – CS Genius Galati

4. Pantazescu Maya – Maria CS Orizont 64 Braila

5.Brazhenko Olha CS Micul Print Braila

6.Almajan Antonia – CSM Galati

Au fost premiati separat si elevii Palatului Copiilor Braila

  1. Vidovici Denis
  2. Serban David
  3. Strimbei Alexandru – Efrem
  4. Musat Maria
  5. Militaru Rares
  6. Orzaru Iustin
  7. Meleaca Dragos
  8. Brezuica Emma

Under 8

1.Corchi David -Albert CSM Galati

Premii speciale

Radu Matei – Ionut

Damoc Anna

Buca Andreea

Radulescu Mara – Teodora

Multumim tuturor participantilor , partenerilor care au contribuit la realizarea concursului si va asteptam cu mare drag la traditionalul concurs de sah rapid ” Trofeul DUNAV ” 13 IULIE – Muzeul de Istorie ” Carol I” . TROFEUL DUNAV SAH RAPID – Federația Română de Șah (frsah.ro)

Trofeul ” Even Chess” sah rapid editia I -a

CS Micul Print Braila in parteneriat cu Braila Mall si Directia Judeteana pentru Sport Braila a organizat concursul de sah ” Even Chess” sah rapid editia I-a la care au participat 67 de jucatori din Ucraina, Rep. Moldova si cluburi din tara.

Sponsorii concursului au fost Mc Donalds Romania si AQUA Romania. Concursul face parte din circuitul national ” Sah in scoala” si este deschis tuturor categoriilor de varsta.

Brigada de arbitri a fost compusa din Florea Adrian, Dobrescu Cosmin si Colioglu Matei -Mariana , care isi face debutul ca arbitru intr o competitie oficiala a FRSah.

Concursul a fost structurat pe 2 sectiuni , cea principala rezervata jucatorilor legitimati la cluburi si sectiunea rezervata jucatorilor incepatori , nelegitimati sau legitimati dar cu elo < 1050

La reusita evenimentului gazduit de Braila Mall in conditii ireprosabile ca de fiecare data , si-a adus aportul si clubul partener din Braila , CS Orizont 64 – Vice Presedinte Balcan Ionel. Nu mai departe de acest concurs va invitam la editia a II-a Cupa ” Regina combativa” pe 25 mai la Muzeul de Istorie Braila, sah blitz. Inscrieri la Preda Iulian 0742042111.

Au fost acordate cupe,medalii,diplome, vouchere pentru toti participantii .

Clasament general Turneul B

  1. Matei Octavian – CS Petrolul Ploiesti
  2. Dumitru Vladimir
  3. Iovchev Olekseii – Ucraina
  4. Grigore Eduard – Petru CSM Galati antrenor Jugaru Lucian
  5. Corchi David – Albert – CSM Galati – antrenor Smarandoiu Adrian

Fete

  1. Pantazi Antonia – Nicoleta CS Sah Club Galati
  2. Angheluta Alexandra
  3. Pantazescu Maya – Maria
  4. Munteanu Anastasia – Rep. Moldova
  5. Damoc Anna – CS Micul Print Braila

 

Turneul principal omologat FIDE

Loc 1 Calin Rares – Ionut CS Dinamo Bucuresti

Loc 2 Oprea Paul Angel Andrei CS Micul Print Braila

Loc 3 Cervis Mihai – CS Micul Print Braila

Loc 4 Pantazi Andrei – Laurentiu Sah Club Galati

Loc 5 Munteanu Stanislav – Rep. Moldova

Loc 6 Vorniceanu Alina – CS Sah Club Galati

Loc 7 Radu Victor Mihai – CS Micul Print Braila

grupa 8 ani

1.Talaba David – Christian

2. Sava Daniel

3. Vank Tudor

grupa 10 ani

  1. Pasat Rares
  2. Berbecel Eric
  3. Ene Sergiu – Gabriel

Grupa 12 ani

1 Simulescu Andrei

2 Aldea Rares

Grupa 14 ani

1. Malureanu Andrei

Grupa 18 ani

Loc 1 – Felix Vasile

Fete

Loc 1 . Brazhenko Olha

Trofeul ” Sah in Uniunea Europeana”

CS Micul Print Braila si CS Orizont 64 Braila au organizat in data de 13 aprilie concursul de sah rapid ” Sah in Uniunea Europeana” care a atras la linia de start 40 de competitori de la cluburi din Braila si Palatul Copiilor.

Chess-Results Server Chess-results.com – Sah in Uniunea Europeana – U14

Pentru unii dintre jucatori acest concurs a fost prima lor competitie unde au intalnit si alti sportivi cu stiluri diferite de joc.

La capitolul obiective ne-am propus ca toti copiii participanti sa iasa cu plus valoare in experienta de joc, socializare, prietenie si spirit de fair play ,obiective care au au fost atinse! Braila are potential urias la grupele de varsta 8-14 ani si cele 2 cluburi organizatoare depun eforturi permanente sa mentina un nivel de performanta la cote ridicate. Sahul in Braila a fost si este bine reprezentat de-a lungul anilor prin prezenta constanta la Campionatele Nationale si orice rezultat semnificativ este rodul muncii si colaborarii dintre cluburi, parinti si copii.

Concursul de sambata 13.04 s-a desfasurat la cabinetul dlui Europarlamentar Mihai Tudose unde conditiile de joc au fost exceptionale.

Arbitrul competitiei a fost dl.Florea Adrian

Grand Prix – Educatie prin sah editia I

23.03 2024 a avut loc prima etapa dedicata copiilor ,concurs de sah rapid la care au participat 146 de elevi din toata tara.

Gazda concursului a fost Palatul Parlamentului unde si-au dat intalnire cei mai buni sahisti ai momentului si cu mare mandrie reprezentantul nostru – Luca Sebastian 8 ani , a obtinut locul 3 la grupa de varsta.

Un rezultat foarte bun care vine pe fondul unei bune pregatiri la club alaturi de ceilalti colegi si prieteni totodata.

Concursul principal ” Grand Prix” Bucuresti 23-24.03 Campionatul International de sah rapid al Romaniei a adunat la start peste 400 de jucatori . Se vor juca 10 runde si rezultatele pot fi urmarite la link : Chess-Results Server Chess-results.com – Grand Prix Bucuresti – Campionatul International de sah rapid al Romaniei 2024

Din partea clubului participa Oprea Paul Angel Andrei. Facebook

 

Memorial ” Paul Segheato ” editia aVIII-a

CS Micul Print Braila a avut 2 reprezentanti la concursul de sah rapid ” Memorial Paul Segheato” – Cioroianu Ivo si Aichimioaie Alexandru.

Concursul s-a desfasurat la Hotel Caro din Bucuresti si a fost arbitrat de Coman Florin si Radu Sofran.

Au participat 52 de jucatori , 7 runde si primele locuri au fost ocupate de

1.Cnejev Vladimir – Alexandru Maestru FIDE- ACS Oxigen Bucuresti

2.Vasilescu Lucian -Mihail Maestru International CS Otopeni

3.Tanasie Cosmin cat.I – ACS Oxigen

Felicitari dlui Mitaru Dan pentru sustinere, antrenament si profesionalism! Din echipa au facut parte : Cioroianu Ivo , Aichimioaie Alexandru si Sirghi Timotei !

Chess-Results Server Chess-results.com – Memorialul Paul Segheato, ed. VIII

Cupa Martisorului de Kristal – sah rapid

CS Micul Print Braila a participat cu 7 sportivi la concursul national de sah rapid desfasurat la Focsani.

Rezultatele obtinute de jucatorii nostri sunt foarte bune tinand cont ca Radu Victor – Mihai s-a clasat pe locul 3 la grupa under 13 ani ! Si ceilalti sportivi ai clubului au avut prestatii bune si speram in rezulate si mai bune la concursurile care urmeaza.

Vasile Felix , Luca Sebastian, Marchidan Nucu, Serban Alexandru – George, Braila Eric si Stoian David- Gabriel sunt copii care bat la portile performantei si fiecare participare reprezinta inca o treapta catre obiectivul propus.

Au fost 7 runde intr-un ritm de 10 minute+ 2 secunde /jucator,cu partide aprig disputate si emotiile, lacrimile, bucuria au fost prezente pe tot parcursul turneului. Felicitari organizatorilor , arbitrilor si parintilor care sustin aceste evenimente!

Chess-Results Server Chess-results.com – Cupa Martisorului de Kristal

 

Cupa Martisorului de Kristal – Focsani 3.03

CS Micul Print Braila va participa in ziua de 03.03 la Cupa Martisorului de Kristal ce se va desfasura la Focsani ,concurs organizat de CSM Focsani 2007

Lotul nostru va fi compus din sportivii : Vasile Felix, Braila Eric-Andrei, Brajenko Olga, Brajenko Nicolai, Serban Alexandru ,Stoian David,Luca Sebastian si Rusu Daniel.

Arbitrul concursului este dl. Strambu Mihai iar director este dna Isac Elena -Adelaida.

Ritm de joc 10 minute + 2 secunde /jucator, 7 runde

 

CS Micul Print Braila in concurs la Ploiesti 18.02 2024

Ploiesti Shopping City a gazduit concursul de sah rapid ” Festival de sah in scoala si in mall” organizat de CSU Ploiesti si AJ Ploiesti – Turlea Constantin.

Concursul a fost foarte bine organizat ,cu o brigada de arbitri foarte competenta condusa de dl.Radu Chirila, in conditii excelente la Ploiesti Shopping City.

La acest concurs au participat si 8 jucatori de la clubul nostru :

Serban Adnada, Serban Alex, Serban David, Marchidan Nicolaie, Stoian David, Vasile Felix, Luca Sebastian si Radu Victor.

Au fost disputate 6 runde la ritm de joc 10 min+ 5 sec/jucator .

Concursul a fost structurat pe 4 sectiuni de clase :


Turneul A – legitimati (g
Turneul B – legitimati (gradinita-primar)
Turneul C – nelegitimati (gimnaziu-liceu)Turneul D – nelegitimati (gradinita-primar)

Clasament final Turneul A 34 jucatori

Loc 1 – Serban Cristian – Stefan – CSU Ploiesti

Loc 2 – Constantinoiu Alexandru -Ioan CSM Ploiesti

Loc 3 – Radu Victor -Mihai CS Micul Print Braila

Locuri pe podium din partea clubului au obtinut si fratii Serban Adnana si David, ambii locul 3 la turneul D , Gradinita.

Ceilalti jucatori ai clubului merita felicitati pentru rezultate si chiar daca nu au reusit locuri pe podium ,cu siguranta ei sunt pe directia cea buna catre performanta.

 

Trofeul Calutul de fildes -sah rapid editia a XV-a

Concursul international de sah rapid a fost organizat de cluburile CS Orizont 64 Braila si CS Micul Print Braila la care au participat 75 jucatori de la cluburi din Galati, Buzau,Focsani,Tulcea,Bucuresti,Braila,Rep.Moldova si Ucraina.

Concursul ,desfasurat la Teatrul Maria Filotti in conditii foarte bune de joc , a fost structurat in Turneul principal, omologat FIDE si Turneul secundar rezervat copiilor incepatori si cu civ 1001.

Brigada de arbitri a fost compusa din : Jugaru Lucian, Dobrescu Cosmin si Florea Adrian.

Clasamentul final in turneul B : baieti Chess-Results Server Chess-results.com – Trofeul Calutul de Fildes – editia a XV-a

Loc 1 – Volkov Mykhailo – Ucraina

Loc 2 – Luca Sebastian – Gabriel – CS Micul Print Braila

Loc 3 – Grigore Eduard – Petru CS Micul Print Braila

Loc 4 – Unhurian Ilia – Ucraina

Loc 5 – Brazhenko Mikola – CS Micul Print Braila

fete:

Loc 1 – Brazhenko Olha – CS Micul Print Braila

Loc 2 – Cernencu Alexandra -Iris – Sah Club Galati

Loc 3 – Buzhatska Viktoria – Ucraina

Loc 4 – Serban Adnana – CS Micul Print Braila

Grupa 6 ani :

Loc 1 – Serban David – CS Micul Print Braila

Loc 2 – Jugaru Victor – CSM Galati

Loc 3 – Airinei Elias- Andrei

Turneul principal clasament final :

Loc 1 – Leu Dragos – CSM Galati

Loc 2 – Oprea Paul Angel Andrei – CS Micul Print Braila

Loc 3 – Pana Darius -Cristian CSM Focsani

Loc 4 – Cernencu George – Ciprian CSM Galati

Loc 5 – Lupu Mircea-Ovidiu

Loc 6 – Bocaneala Patrick – Acs Smart Galati

Loc 7 – Calin Rares – Acs Minerva Braila

grupa 14 ani

Loc 1 – Buzhatskiy Serhii – Ucraina

Loc 2 – Pyatigin Yegor – Ucraina

Loc 3 – Chilibiskyi Daniil – Ucraina

Grupa 12 ani

Loc 1 – Plashkarova Marharyta – Ucraina

Loc 2 – Kibalka Vladyslav – Ucraina

Loc 3 – Minkov Yaroslav – Ucraina

Grupa 10 ani

Loc 1 – Demirov Mykhailo – Ucraina

Loc 2 – Rotaru Luca Gabriel – SCM Gloria Buzau

Loc 3 – Beliciu Iarina -Keshavi – CSU Universitar Bucuresti

Grupa 8 ani

Loc 1 – Ionita Mario-Alexandru – CSM Galati

Loc 2 – Stencau Filip – Acs Minerva Braila

Loc 3 – Doros Daria Andreea – SCM Gloria Buzau

Grupa 6 ani

Loc 1 – Talaba David Christian – CSM Galati

Loc 2 – Nita Elena – CS Alcor Bucuresti

Loc 3 – Sava Daniel CSM Focsani

Au fost acordate premii in bani,cupe si medalii.

Initiator si sustinator principal a fost dl. Europarlamentar Tudose Mihai

Chess-Results Server Chess-results.com – Calutul de Fildes – Editia a XV-a

Trofeul ” Mutare cu mutare ” sah rapid Braila Mall

In organizarea CS Micul Print Braila si Braila Mall a avut loc concursul de sah international ” Mutare cu mutare” sah rapid la care au participat 67 de jucători de la C.S. Micul Prinţ Brăila, A.C.S. Pheonix Buzău, S.C.M. Gloria Buzău, Clubul de Şah Diana Galaţi, Clubul Sportiv Şah Club Galaţi, A.C.S. Smart Galaţi, Clubul Central de Şah Bucureşti, Clubul Sportiv Universitar Bucureşti, C.S.M. Focşani 2007, Republica Moldova şi Ucraina, dintre care 35 la Turneul A şi 32 la Turneul B.

Turneul A OPEN rezervat şahiştilor juniori şi seniori, numai legitimaţi şi Turneul B rezervat şahiştilor juniori U14 ani nelegitimaţi sau legitimaţi cu rating ce nu depăşeşte 1001

Concursul a fost sustinut si de Mc DONALDS Braila.

Brigada de arbitri a fost compusa din : Florea Adrian – Braila, Soare Anton – Focsani si Mocanu Denis – Rep.Moldova

Clasamentele finale sunt :

Turneul secundar ( nelegitimati si incepatori ) – fete

1.Mandru Valeria – Rep.Moldova

2.Butuc Beatrice – Rep.Moldova

3.Pantazi Antonia- Nicoleta – CS Sah Club Galati

4.Pirlitu Andra – CS Micul Print Braila

5.Pavel Ruxandra – Ioana – CSM Focsani

Baieti

Loc 1 – Negoita George – CS Micul Print Braila

Loc 2 – Gheorghe Vladut – Ploiesti

Loc 3 – Negru Daniel – Rep.Moldova

Loc 4 – Pavel Andrei – Darius – CSM Focsani

Loc 5 – Sava Daniel – CSM Focsani

Turneul principal – open

Loc 1 – Dubic Roman – Acs Phoenix Buzau

Loc 2 – Lupu Mircea – Ovidiu – CSM Galati

Loc 3 – Tatarciuc Iurii – Rep. Moldova

Fete

Loc 1 – Carstea Alexia – Club Central de sah Bucuresti

Loc 2 – Enciu Sabina -Maria – Scm Gloria Buzau

Loc 3 – Brazhenko Mikola – CS Micul Print Braila

Grupa 6 ani

Loc 1 – Pavel Ruxandra – Ioana – CSM Focsani

Grupa 8 ani

Loc 1 – Pana Darius – Cristian CSM Focsani

Loc 2 – Ailincutei David – Constantin CSM Focsani

Loc 3 – Braila Eric – CS Micul Print Braila

Grupa 10 ani

Loc 1 – Burghelea Stefan – Andrei Acs Masters Bucuresti

Loc 2 – Mocanu Andrian – Rep.Moldova

Loc 3 – Panisko Alexandr – Rep.Moldova

Grupa 12 ani

Loc1 – Malureanu Andrei – CSM Focsani

Loc 2 – Marchidan Eduard – CS Micul Print Braila

Loc 3 – Bocu David – CSM Focsani

Grupa 14 ani

Loc 1 – Movila Mark – Rep.Moldova

Loc 2 – Pantazi Andrei- Laurentiu – Sah Club Galati

Loc 3 – Serban George -Alexandru – CS Micul Print Braila

In paralel cu turneul de la Braila Mall, jucatorii de la grupa de performanta a clubului Micul Print Braila, au participat si la Campionatul Judetean de sah clasic la care au obtinut titlul de Campion Judetean – Oprea Andrei la grupa de 12 ani,Grigore Eduard -Petru locul 3 la grupa de 8 ani, Aldea Rares – Madalin locul 3 la grupa de 10 ani. De mentionat ca noul Campion Judetean este Tudoroiu Razvan – Catalin care a obtinut titlul cu maxim de puncte 6/6 , fost component al echipei CS Micul Print si in prezent legitimat la CSM Galati. Felicitari si celorlalti jucatori prezenti la editia din acest an la C.J. si speram in rezultate si mai bune in confruntarile urmatoare : Oncescu Vlad- Norin , Cervis Jean -Mihai, Ene Sergiu -Gabriel si Radu Victor.

Din brigada de arbitri a facut parte si Dobrescu Cosmin ,antrenor in cadrul clubului Micul Print.